Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Minden, amit tudni kell a hozzátáplálás megkezdéséről

Nézd meg ezeket a népszerű Blog bejegyzéseket is

baba hozzataplalasa - Bubbaland.hu

 

A 6. és 9. hónap közötti időszak a baba rendkívűl gyors fejlődési szakasza. Gyermeked olyan gyorsan növekszik, hogy rengeteg kalóriára lesz szüksége. 

Ha még szoptatsz, elég sok kalória származik majd a tejből, amely tartalmazza a szükséges zsírt is, de fontos, hogy a gyümölcsök, zöldségek, szénhidrátok és fehérjék is beépüljenek lassan az étrendetekbe.

Hét hónapos korára a babának már napi háromszor kell étkeznie, és készen áll arra, hogy különféle, új ízeket próbáljon ki.

A születési súlyának ekkorra már meg kell duplázódnia, és az anyatejből vagy tápszerből álló étrend nem biztos, hogy elegendő lesz számára. Ekkor indulhat a baba hozzátáplálása.

 

 

Baba hozzátáplálása - Milyen étellel kezdjünk?


A legjobb választás talán az egyszerű gyökérzöldségekből, például sárgarépából készült püré vagy kása, keverve egy kevés babatejjel. Ezzel nyugodtan próbálkozhattok elsőre, rengeteg anyukánál járt már sikerrel. 

Ha a zöldségek íze elsőre nem elég édes a baba számára, adhatsz hozzá némi gyümölcspürét, például körtét. Ezzel felturbózhatjuk kicsit a püré ízét.

Ha a hozzátáplálási időszak alatt egy adott nap éppen egy új ételt szeretnétek bevezetni, kipróbálni, akkor azt mindig a nap elején vezessétek be, így ha lesz esetleg az újdonsággal szemben valami negatív reakció a baba részéről (hasfájás,nyűgösség), akkor az kevésbé valószínű, hogy az éjszaka közepén következik be.

 

baba hozzátáplálása zöldségek és gyümölcsök - bubbaland.hu

 

 

Baba hozzátáplálása - Elsőre mekkora adaggal indítsunk ?


Egy-két teáskanál püré nagyjából megfelel az első héten, de lehet, hogy többet vagy kevesebbet fogad el kisbabád.

Reakciójából látni fogod, hogy kíván-e még belőle többet (tátogatja a száját, "jam-jam"-ol) vagy pedig elfordítja a fejét, kiköpi az ételt. Meg fogod tapasztalni, hogy mely ételekből mennyi lesz az elég...

Egyes ételek, például a szénhidrátok gyorsabban eltelítik, mint a friss gyümölcsök és zöldségek; amikor úgy tűnik, hogy jóllakott, vagy ellenáll a további táplálási kísérletnek, akkor ideje abbahagyni.

 

Nagyon Fontos ! Semmiképpen se erőltesd a további adagokat, fő a mértékletesség és a fokozatosság elve ! 

Ha már belejöttök a hozzátáplálásba, esetleg gondolkodj el egy bébiétel készítő turmixgép beszerzésén. Rendkívűl kis adagokra lesz szükséged, amelyet a normál konyhai eszközökkel nehezebb lesz kivitelezni.

 

 

Baba hozzátáplálása - Milyen gyakran próbálkozzunk ?


Az első egy-két hétben napi egyszeri próba tökéletes. 
Kezdetben jó ötlet lehet, ha először egy kis anyatejet vagy tápszert adsz a babának a szilárd ételek előtt, amivel fogékonyabbá teheted az ezután következő - számára új - étkezési módra.

Segíthet a rutin kialakításában, ha minden nap ugyanabban az időpontban történik az etetés. Kezdetben csak egyszer próbálkozz a hozzátáplálással naponta, dél körül, majd fokozatosan becsempészheted a reggeli és a vacsorai menübe is.

Amint a baba már tud támla nélkül ülni (körülbelül 7 hónapos korában), elkezdhetitek az etetőszék használatát. Fontos, hogy babád az étkezést társas eseménynek tekintse, ezért azt javaslom, hogy amikor csak lehet, együtt étkezzetek a picivel közösen.

Egyes anyukák szomorúnak érzik, hogy az elválasztás, a ciciről való leszoktatás a pici baba szakasz végét is jelzi egyben, de az elválasztás ugyanakkor egy új lehetőség és kaland egyszerre!

 

baba hozzátáplálása etetőszékben

 

 

Baba hozzátáplálása - Hogyan tanítsuk meg a babát az ételek lenyelésére ?


Tudnod kell, hogy alapból a csecsemők nem képesek a nyelvükkel leenni az ételt a kanálról, hiszen eddig csak mellből vagy cumisüvegből táplálkoztak, ezért ösztönösen előre nyomják a nyelvüket - ezt nevezik nyelvnyomó reflexnek. A babának először meg kell tanulnia, hogy a szilárd táplálékot lenyelje, és ne nyomja előre a nyelvét.

Amikor először próbálkoztok, semmiképpen se etetőszékben próbálkozzatok. Tarsd a picit az öledben, hogy szeretve és biztonságban érezze magát. Válasszatok egy laposabb baba kanalat, amely arra jó, hogy az ajkával is tudjon enni egy kis ételt.
Ha elsőre nem boldogul a kanállal, a tiszta ujjad mártsd a pürébe és hagyjd, hogy az ujjad szopogatva kóstolja meg az ételt.


A baba kanalait vagy tálkáit nem kell feltétlen sterilizálnod, egyszerűen mosd el őket mosogatóban vagy a mosogatógépben. Fontos azonban, hogy sterilizáld a baba cumisüvegeit ha tejet adsz neki, mivel a meleg tej tökéletes táptalaja a baktériumoknak.

 

 

Baba hozzátáplálása - A legjobb első kaják

 

Az első ételeknek egyszerűnek és könnyen emészthetőnek kell lenniük, és kerülni kell azokat a típusú ételeket, amelyek allergiás reakciókat válthatnak ki. Kezdjétek egyfajta hozzátáplálós nyersanyaggal, amelyre a gyökérzöldségek és az érett gyümölcsök kiválóan alkalmasak, mivel természetes módon édesek, és könnyen pürésíthetőek.

Egy kis anyatejjel vagy tápszerrel keverve pedig tovább könnyítheted a baba részéről az új étel elfogadását.

 

 

Baba hozzátáplálása - Mely ételeket, hozzávalókat kerüljünk ?

 

Ne adj sót a baba ételéhez, és ne használj húsleveskockát vagy mártást, mivel ezek gyakran magas sótartalmúak. Ne feledd ezt akkor sem, amikor a családnak főzöl, ha ugyanazt az ételt szeretni adni a babádnak.

 

 

Cukor

A babának nincs szüksége cukorra. A cukros rágcsálnivalók és italok (beleértve a gyümölcsleveket és más gyümölcsitalokat) kerülésével segítheted megelőzni a fogszuvasodást. Szükség esetén használj banánpürét vagy más gyümölcsöt, anyatejet vagy tápszeres tejet az ételek édesítésére.

 

 

Méz

Alkalmanként a méz olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek a csecsemő beleiben toxinokat termelhetnek, ami csecsemőbotulizmushoz vezethet, ami nagyon súlyos betegség. A legjobb, ha egyéves koráig nem adunk mézet a gyermeknek. A méz cukor, ezért kerülése a fogszuvasodás megelőzésében is segít.

 

 

Diófélék

 

Az egész dióféléket, beleértve a mogyorót is, nem szabad öt év alatti gyermekeknek adni, mert megfulladhatnak tőle. Amennyiben a családban nem volt korábban ételallergia vagy egyéb allergia, hat hónapos kora után adhat a gyermeknek mogyorót, amennyiben azt összetörve vagy mogyoróvajba őrölve adják.

 

"Alacsony zsírtartalmú" élelmiszerek

 

A zsírok fontos kalória- és vitaminforrások a csecsemők és kisgyermekek számára. A két év alatti csecsemők és kisgyermekek számára jobb, ha magasabb zsírtartalmú tejet, joghurtot és sajtot fogyasztanak, mint alacsony zsírtartalmú változatokat.

 

 

Nyers és nem kellően főtt tojás

 

A tojás hat hónaposnál idősebb csecsemőknek adható, de ügyeljünk arra, hogy addig főzzük, amíg a fehérje és a sárgája is szilárd nem lesz.

 

 

Bizonyos halak és egyéb tengeri ételek

 

Magyarországon kevésbé elterjedt a kisgyermekkori tengeri ételek fogyasztása, mint egy mediterrán országban, de érdemes erről a témáról is szót ejteni.

Vannak egyes halfélék, amelyeknek magasabb lehet a bennük lévő higany mennyisége, mint például a marlin, tengeri tonhal vagy a makréla. Az ezekben a halakban lévő higany mennyisége hatással lehet a csecsemő fejlődő idegrendszerére, tehát kerülendőek.

A nyers kagylók növelhetik az ételmérgezés kockázatát, ezért a legjobb, ha nem adjuk őket a csecsemőknek.

 

 

Baba hozzátáplálása - A baba reakciói

 

Ha a baba nyűgösködik és nem akar enni, próbálj nyugodt maradni. Ha Te és babád is idegesek lesztek, ez elveheti minkettőtök számára az összes élvezetet az étkezés élményéből.

Ha a dolgok nem a terv szerint alakulnak, várj néhány napot, mielőtt újra megpróbáljátok, vagy készíts egy folyékonyabb pürét valami más zöldségből vagy gyümölcsből, amelyet a babád könnyen lenyel.

 

Ne feledd, türelem rózsát terem! Sok sikert kívánok a hozzátáplálás kalandjához ! 

Tartalomhoz tartozó címkék: Életmód hozzátáplálás